Witajcie w podsumowaniu trendów w web designie w 2021 roku. Przyjrzymy się 10 popularnym trendom, które stanowić będą o sile wielu nowych projektów stron internetowych w nadchodzących miesiącach. Marzec to dobry czas na podsumowania, ponieważ zdążyliśmy już zaobserwować, co pojawiło się nowego, co przeszło z poprzedniego roku, a co odeszło na dobre.
Od wielkich powrotów, przez rozwój platform “no code”, do wielkiego scrollowania – w 2021 roku w web designie dziać się będzie, i to niemało. Jedno jest więc pewne – nudy nie doświadczymy. Zapraszam!
Wydaje się, że dopiero wczoraj ostatnia porcja sałatki jarzynowej ze świątecznego stołu odnalazła swoją drogę do żołądków projektantów, gdzieś w przerwie między poprawkami, a kolejnym briefem. A tu już cyk – marzec. Czas na podsumowanie jest zatem bardzo dobry, bo czasu mieliśmy już sporo, by zdążyć zaobserwować trwające trendy. Rok 2020 wpłynął na projektowanie stron internetowych tak, jak na chyba każdą branżę na ziemi – czyli bardzo. Jak każdy czas kryzysu, miniona trwająca pandemia wnosi wiele zmian do świata technologii, co naturalnie niesie za sobą reakcje świata designu. Niefortunny rok miał, oprócz zjawiskowego logo odwołanych igrzysk w Tokio (na szczęście i tak nie mogło ono zostać użyte), swoje skutki. Jednym z nich jest, bez dwóch zdań, uwypuklony fakt, jak ważna jest obecność naszej firmy w sieci – a posiadanie strony www jest tej obecności fundamentem (tak, sam Facebook czy Instagram to za mało).
Disclaimer: lista ukazuje wybrane trendy, w losowej kolejności, subiektywnie wyselekcjonowane według opinii autora. Dołożymy starań, by aktualizować ten artykuł o kolejne pozycje w przyszłości! Enjoy!
Trendy web design na 2021 rok
Jakie trendy w tworzeniu stron www zaobserwujemy w 2021 roku? Jak projektuje się obecnie te najładniejsze, nowoczesne strony internetowe – nie w biurze, ale zza biurka w domowym zaciszu, z kotem na kolanach? Przyjrzyjmy się razem!
1. Powrót retro
Jest to patent stary jak samo projektowanie – stare staje się ponownie cool i fancy. I nie ma w tym nic złego! Wykorzystanie retro fontów, wzorów i patternów w nowej odsłonie może być dobrym sposobem na ożywienie strony internetowej. Zmęczone, proste i bezszeryfowe fonty połączone z połaciami białych, pustych przestrzeni w duchu minimalizmu mogą zostać z powodzeniem zastąpione stylizowanym fontem lub patternem w stylu retro lub vintage, co pozwoli nadać stronie internetowej stylu i artyzmu. Co jest lepsze, ciekawy efekt wizualny czy prostota, biel i Open Sans – decyzja należy jak zwykle do projektanta.
2. Animacje przy przewijaniu
Animacje i przejścia na stronach cieszą się popularnością od wielu lat. Ich zastosowanie pozwala na ożywienie strony, która z bloku tekstu staje się żywa, interaktywna. Strony internetowe posiadające animacje połączone z przewijaniem zawartości przez użytkownika są przykładem wykorzystania tych animacji do granic używalności. I prezentują się one świetnie.
Efekty przewijania mogą być wykorzystywane do horyzontalnego lub wertykalnego przewijania zawartości strony internetowej. Równie często stosowanym motywem jest użycie tzw. efektów paralaksy, oraz przypisywanie animacji do ruchu myszką – obiekt rusza się w lewo, jeśli my ruszamy myszką w prawo, i tak dalej.
Zobaczmy dwie strony, które efekty przewijania opanowały do perfekcji!
3. No-code
Nigdy w historii projektowania strony www nie było tylu opcji i możliwości ich wykonania jak obecnie. Jest ich więcej niż kiedykolwiek, a do stworzenia strony internetowej nie potrzeba już nawet wiedzy o kodowaniu – zawdzięczamy to rozwojowi platform no-code, co w tłumaczeniu na polski oznacza po prostu brak kodowania. Odkrywcze, wiem.
Nie jest to może stricte trend projektowania, jednak popularyzacja narzędzi no-code może narzucić użytkownikom konkretne wyglądy stron, wynikające z używania zbioru tych samych elementów w formie drag&drop. W skrócie – ze stroną no-code można zdziałać cuda i osiągnąć świetne rezultaty, ale można również wpaść w pułapkę korzystania z gotowców i stworzyć coś prostego, ale bez wyrazu. Jest to pułapka szczególnie niebezpieczna, gdy za tworzenie strony internetowej zabieramy się sami, bez udziału projektanta – narzędzia te są adresowane do właścicieli jako obniżające koszty, bo nie potrzeba już web designera. Wiedzy i doświadczenia projektanta nie da się jednak zastąpić edytorem, a strona wykonana przez osobę bez tych dwóch rzeczy może się okazać pełna błędów i niedociągnięć.
Przyjrzyjmy się jednak liście subiektywnie najpopularniejszych rozwiązań no-code, które będą miały spory wpływ na projektowanie stron w 2021 oraz w najbliższych latach.
SPRAWDŹ: Potrzebuję nowej strony www – co dalej?
4. Trzy razy D
Rozwiązania 3D w telewizorach zniknęły tak szybko, jak się pojawiły. Choć od popularności filmów opartych na tej technologii minęło już dość sporo czasu, to technologia 3D ma się świetnie, i znalazła również ujście w świecie tworzenia stron www. Projektanci coraz częściej decydują się na zastąpienie płaskich ikon czymś bardziej ożywionym, naturalnym. Ludzie nie żyją przecież w świecie pozbawionym trzeciego wymiaru, zatem ikony i ilustracje 3D są dla nas bardziej czytelne. Zostawmy na chwilę piktogramową prostotę i nie ograniczajmy środków wizualnych – przyjrzyjmy się stronom www wykorzystującym elementy 3D!
5. Nowoczesne ilustracje
Modern problem require modern solutions – a nowoczesne strony internetowe wymagają nowoczesnych ilustracji. Nie ma chyba osoby w Internecie, która nie natknęłaby się na taką ilustrację na chociaż jednej stronie. O czym mowa? Ludzikach bez twarzy!
Stworzenie takich person może zostać wykonane przez projektanta, jednak nie będzie to konieczne – w Internecie znajdziemy bazy ludzików we wszystkich kolorach – wystarczy poszukać. Ja używam Humaaans, popularność zdobywa także rozwiązanie od blush.design – tutaj jednak zetkniemy się już z obdarowaniem naszych postaci twarzami. Do wyboru, do koloru!
6. Kursor – zrób to sam
Nie jestem fanem tego rozwiązania, bo zdecydowanie częściej nie działa lub nie działa tak, jak ma działać, ale nie da się ukryć, że customowe kursory podbiły serca designerów na całym świecie. Ciekawe strony internetowe oznaczają w 2021 ciekawe kursory, i pora się z tym pogodzić.
Skąd jednak ten trend? W mojej opinii miała na to wpływ ubiegłoroczna premiera iPada Pro – data premiery tego sprzętu to 24 marca 2020, a więc prawie równo rok temu. iPad Pro w wersji 2020 zadebiutował z gadżetem w postaci klawiatury Smart Keyboard Folio, i to właśnie ten fakt przyniósł do iPada możliwość używania go (prawie) jak laptopa. Projektanci z Cupertino dodali z tej okazji wyjątkowy kursor, który obudził uśpiony do tej pory świat kursorów, tak zdominowany przez białe i czarne strzałki. Projektanci dostrzegli, że kursor może być czymś więcej niż nudną strzałką, i jest to element ich stron, który jest zawsze widoczny, co pozostawia z kolei spore pole do manewru.
Przyjrzyjmy się więc, jak kursory wykorzystują projektanci – dla ukazania, jak bardzo popularny jest to zabieg, użyjemy stron już w tym artykule cytowanych.
7. Dźwięk i obraz
Trendy w tworzeniu stron www w 2021 przyniosą także większe wykorzystanie dźwięku i obrazu – nasze łącza internetowe stają się szybsze, co pozwala projektantom na używanie bardziej obciążających stronę treści – a do takich zaliczymy odtwarzanie na stronie dużych filmów/animacji oraz dźwięków. Dobrą praktyką przy stosowaniu tego typu zabiegów jest zostawienie użytkownikowi możliwości wyboru – film powinien być domyślnie zatrzymany, a dźwięk odtwarzać się dopiero po kliknięciu odpowiedniej ikony – nie ma nic gorszego od otworzenia 10 kart w przeglądarce, gdy nagle jedna z nich samoczynne zaczyna grać. I weź tu człowieku znajdź, która to w ich gąszczu, grr.
Zobaczcie stronę poniżej i dajcie się ponieść doświadczeniu. Wykorzystuje ona znakomicie dźwięk i obraz, by stworzyć coś niesamowitego. Dajcie znać w komentarzu, czy robi to na Was wrażenie – bo na mnie tak.
Kliknij i zobacz, co się wydarzy!
8. Rozmycie
Za obecność tego trendu chyba znowu należy pochwalić Apple – nic dziwnego, amerykańska firma lifestyle’owa (Intel się nie szczypie) rok 2020 może zaliczyć do udanych. Nowa wersja systemu macOS o nazwie Big Sur przyniosła wykorzystanie rozmycia na szeroką skalę – a za tym poszli projektanci, tworząc z poczynań Apple ciekawy trend.
Tak robi to firma z jabłkiem w logo:
A tak robią to projektanci stron internetowych:
9. Stonowane kolory
Lub ich brak. Żywe, nasycone kolory wiodły prym przez wiele lat. Obecnie, w wielu gałęziach projektowania, takich jak moda czy projektowanie wnętrz, obserwujemy trend na stonowane, zgaszone i pastelowe kolory, lub nawet na kompletny monochromatyzm. To samo ma miejsce przy okazji trendów w tworzeniu stron internetowych. Stonowane nie oznacza bez wyrazu – i na potwierdzenie tych słów zobaczcie ciekawe propozycje stron, które wyróżniają się paletą kolorystyczną!
10. Ciemny motyw
Wykorzystywanie smartfonów posiada coraz większy udział w miksie używania Internetu. Telefonu natomiast lubimy używać w nocy, do poduszki, gdy zasypiamy, i wtedy strony pełne bieli są dla naszych oczu tak wygodne jak patrzenie się w słońce przez lornetkę. Same telefony posiadają również często OLED’owe ekrany, znane ze swoich najczarniejszych czerni. Te dwa powody sprawiają, że ciemne/czarne motywy, czyli wszelkie dark theme’y i dark mode’y będą święcić sukcesy i w 2021 roku. Nikogo więc nie powinno dziwić, że web designerzy coraz częściej decydują się na stworzenie strony wykorzystującej ciemne kolory jako główne, lub oferujące je jako opcję do włączenia. W ostatnich 2 latach zobaczyliśmy ciemne wersje takich stron jak Facebook czy YouTube, a ostatnio nawet pojawiło się ciemne Google Maps (nareszcie). Kwestią czasu jest pojawienie się opcji wybrania ciemnego motywu na większości popularnych stron. Dlaczego by zatem projektując stronę, nie wziąć tego od razu pod uwagę?
Podsumowując
Web design to żyjący organizm, i to żyjący bardzo. I dodatkowo bardzo zmienny. Trendów w web designie uświadczymy w tym roku jeszcze wiele, także nie sposób wymienić wszystkich. Ukazane wyżej 10 trendów to subiektywna lista motywów, które w 2021 zobaczymy na pewno, i które w designie są w mojej opinii zjawiskami pozytywnymi – skupienie się na negatywnych trendach to już temat na inną okazję.
Jak mam szukać inspiracji?
Odpowiedź na to pytanie może nie być łatwa, ale postaram się takiej udzielić. Szukaj jej w taki sposób, jaki jest dla Ciebie skuteczny. Przede wszystkim, stwórz własną bazę inspiracji – zapisuj napotkane ciekawe, ładne i wyróżniające się strony – uwierz mi, później ciężko wrócić do tej ładnej strony, która miała ciekawe buttony, a którą widziałeś 3 miesiące temu w jednym miejscu na Facebooku. Chyba, że masz pamięć jak Sherlock Holmes, to śmiało. Możesz zapisywać screeny lub linki do stron – co lepiej zadziała w Twoim przypadku. Dobrą praktyką będzie zapisywanie takich inspiracji w łatwo dostępnym miejscu – w końcu czasem ładną stronę zobaczysz jadąc autobusem lub scrollując Reddita – wtedy cała czynność zapisania delikwenta nie powinna zająć dłużej, niż jest to warte. Możesz wykorzystać aplikacje do tworzenia notatek, i stworzyć na nich osobne, “inspiracyjne” konto – Evernote, Google Keep czy natywną aplikację telefonu, lub użyć czegoś dla projektantów w stylu Milanote. Ja sam używam Google Keep.
Poza organicznym sposobem zapisywania podobających się nam stron, istnieją również oczywiście miejsca, gdzie na ładne i ciekawe projekty możemy patrzeć bez końca. Inspiracji dostarczą Ci takie strony jak:
- Behance
- awwwards.com
- Dribbble
- Envato Tuts+
- Blogi tematyczne
Pamiętaj jednak, że te strony dostarczają zawsze inspiracji, a nie gotowców – projektowanie powinno być świadome, a zbiory tego typu służyć jedynie inspiracji.
To tyle ode mnie na dziś. Mam nadzieję, że czytało Ci się przyjemnie. Do następnego!
Potrzebujesz nowej strony internetowej? Nasz zespół chętnie Ci w tym pomoże – ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!
Źródła: